WordPress Veri Tabanı Bağlantısı

  • 18 Aralık 2015
  • 84 kez görüntülendi.

wordpress logo, wordpress nedir, wordpress veri tabanıKısaca WordPress

Milyonlarca kullanıcısı olan wordpress Dünya’da en yaygın kullanılan blog scriptlerinden birisidir. Açık kaynak kodlu olan yazılımı kullanmak ta geliştirmek te ücretsizdir.Wordpressle hızlı bir şekilde site yapabilir ya da php, asp gibi programlama dilleriyle saatlerce uğraşarak kodlayacağınız bütün yazılımsal işlerin hazırını bulabilirsiniz. Bunlar kimi zaman eklenti ile, kimi zaman ise wordpressin kendi özellikleri ile gerçekleşebilir.

Veri Tabanı Bağlantıları ve Worpdress Kurulumu

WordPress php dilinde yazılmış ve kayıt tutan bir yazılım olduğu için veri tabanına ihtiyacımız olacak. Bu veri tabanının adı ise sunucumuzun desteğine göre farklılık gösterebilir. Mesela benim şuan göstereceğim sunucuda veri tabanı MySQL olarak belirlenmiş ve buna erişimini phpMyAdmin bölümünden yapacağız. Ayrıca bu panele erişimin bir sürü yolu olmakla beraber bunu da sunucun belirlediği ölçülerde ve hostinginizin desteklediği yazılımlar doğrultusunda yapabilirsiniz.
Bu yazılımlarda en fazla kullanılanı ise CPANEL’dir.

wordpress logo, wordpress nedir, wordpress veri tabanı

Cpanel’e giriş nasıl olur?

Cpanele girişin bir çok yolu vardır bunlardan en kullanışlısı www.alanadi.com:2082 olarak yapılabilir. Yada hostinginizin ip adresinin sonuna yine aynı şekilde :2082 koyarak yapılabilir.

Web sitesi ip adresi öğrenme?

www.whois.com.tr sitesine girerek alan adınızı girin ve taratın. NS sunucusu bilgileri altında yer alan ip bölümünden bunu görebileceksiniz.

Ip adresini öğrendiğimize göre şimdi bu bilgiyle de web sayfamızın cpanel giriş yapabiliriz. ( örneğin www.teknoanaliz.net in 31.169.73.104:2082 )

Her Şey Doğru Olmasına Rağmen Cpanel Giriş Sayfası Açılmıyor

Bunun sebebi, kullandığınız sunucunun cpanel sistemini desteklememesi olabilir. Hostingi satın aldığınız firmaya başvurarak bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cpanel’e Giriş ve Veri Tabanı Bağlantısı

Cpanel’e giriş yapabilmek için hosting firmanız size verdiği ftp bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Ftp bilgilerini biliyorsak cpanel giriş ara yüzünden kullanıcı adı bölümüne ftp kullanıcı adını, şifre bölümüne ise ftp şifresini girerek sisteme giriş yapabilirsiniz.

cpanel resim, cpanel veritabanı, cpanel veritabanı bağlantısı
Cpanele giriş yaptıktan sonra sayfanın orta bölümünde ki veritabanları sekmesinin altında yer alan MySQL veritabanları linkine tıklayalım.

Bu bölümde veri tabanı ve veri tabanın şifresini oluşturacağız.

cpanel resim, cpanel veritabanı, cpanel veritabanı bağlantısı

1- Yeni Veritabanı bölümüne veri tabanına vermek istediğimiz isimi yazalım.
2- Yeni Kullanıcı Ekle bölümünden, veritabanı kullanıcı adını ve şifresini oluşturalım.
3- Veri tabanına kullanıcı ekle bölümden, yukarıda oluşturduğumuz veri tabanına aşağıda oluşturduğumuz kullanıcı adını atayacağız. Kullanıcı bölümüne alt bölümde oluşturduğumuz kullanıcı adını, veritabanı bölümüne ise yukarıda isimlendirdiğimiz veri tabanını seçip ekle diyelim.

Karşımıza gelecek çoklu seçim ekranından hepsini seçerek değişiklikleri uygula diyelim.

cpanel resim, cpanel veritabanı, cpanel veritabanı bağlantısı

Evet wordpressin veritabanı işlemleri bitti. Çıkan sorunları yorum olarak sorabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ