Işık Tabanlı İşlemciler Geliyor

  • 25 Aralık 2015
  • 38 kez görüntülendi.

hızlı islemci

Teknolojinin bu kadar hızla gelişirken gün geçtikçe yeni bilgiler araştırılıyor ve yeni teknolojiler bulunuyor. Son on sene içinde teknolojinin nereden nereye geldiğini telefonların ne kadar inceldiğine bakarsak görebiliriz aslında. 2015 in en iyi teknoloji haberi Colorado Üniversitesinden geldi.

Üniversitede yapılan araştırmalar sonucunda daha önce verileri iletebilmek için elektrik kullanılırken geliştirilen donanım ile elektrik yerine ışık kullanılarak verileri iletebilmeyi başardılar. Üstelik düşük bir güç tüketimine sahip olan ışık tabanlı işlemci, geliştiricileri şimdiden heyecanlandırmış durumda.

Düşük bir güç tüketimine rağmen güçlü bir işlemci olduğunu söylemeliyiz. Milimetre kare başına 300 gigabit bant genişliği ile standart bir işlemciden 10 ile 50 kat daha hızlı bir performans sunuyor. 3 x6 milimetre ebatındaki çipe 70 milyon transistör, 850 fotonik bileşeni ve iki işlemci çekirdeğini sığdırmayı başarabilmişler.

Günümüzdeki işlemcilerin şuan ki performansını düşünürsek ışık tabanlı işlemciler ile neler yapılabilinir tahmin etmek çokta zor değil. Daha hızlı işlem yapabildikleri için ve elektrik yerine ışık kullanması yapay zeka robotları geliştiren kişilere yeni bir umut olabilir. Yakın zamanda ışık tabanı işlemcileri piyasada görmek geliştiricileri mutlu edecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ