İşte Beklenen IOS9!

  • 11 Haziran 2015
  • 523 kez görüntülendi.

Ios 9, Ios 9 tanıtıldı, WWDC 2015, Apple Ios9

WWDC 2015’te Tim Cook tarafından tanıtılan Apple’ın en yeni mobil işletim sistemi İOS9’a yakından bakıyoruz.

Haziran ayından itibaren Beta sürümü ile geliştiricilere açılacak İOS9, yılın sonlarına doğru ise tüm kullanıcılara açılacak. İOS8’in desteklediği tüm cihazlara güncelleme geleceği açıklanan İOS9’u bakalım kullanıcıların yüzde kaçı tercih edipte güncelleyecek.

Güncelleme oranı İOS8’e geçilişte %83 olmuştu. Apple’ın en yakın takipçisi ANDROİD 5’te ise bu oran yüzde 15 ile kalmıştı. Şimdiden güncelleme oranı merak konusu oldu.

Şimdide İOS9 ile gelecek olan yeniliklere yakından bakalım.

Şifreleme Konusunda Geliştirme

IOS9, telefonunuza şifre koyarken 4 hane kuralına son veriyor. Güncelleme ile beraber 6 haneli şifreler ile telefonumuzun gizliliği konusunda tedbirleri arttırmış oluyoruz.

Siri’nin Doğru Yanıt Yüzdesi Yükseliyor

Apple kullanıcılarının şikâyetlerinden birisi ise Siri’nin doğru yanıt algoritmasının fazla yüksek olmamasıydı. IOS9 ile beraber Siri sorduğumuz soruların yüzde 40’ına doğru yanıt verebilecek. Ayrıca, son konum ve o anki zamana bakarak randevularımıza trafik, saat gibi etkenleri hesaplayarak daha erken yola çıkılması konusunda bizleri uyarabilecek.

Haberlere Ulaşmak Artık Çok Kolay

New York Times, Bloomberg Businessweek gibi birçok haber kaynakları, yeni gelen uygulama ile beraber bizlere haber paylaşacak.

Spotlight Artık Her Uygulamada

Spotlight ile beraber telefonumuzda hatırladığımız ama nerede olduğunu bulamadığımız bilgileri tek kelime yazarak bulabiliyorduk. IOS9 ile birlikte ise cihazımızda yüklü olan programlarda da arama yapabilmek mümkün. Mesela Facebook’ta arkadaşınıza bir şey yazdınız. Fakat çok mesaj olduğu için bu mesajın nerede olduğunu bulamıyorsunuz. Spotlight’a hatırladığınız kelimeyi yazarak Facebook’taki mesajları da filtreleyebiliyoruz.

Yeni Apple Pay

Passbook uygulaması ile beraber tüm biletlerimizi tek bir yere toplayıp istediğimiz zaman onlara ulaşabiliyorduk. IOS9’da Passbook adı artık tarihe karışıyor yerine ise Wallet geliyor. Bu uygulama ile beraber bazı uygulamalarda gördüğümüz ürünleri satında alabiliyoruz.

Ios 9 apple pay yenilikleri, Ios 9 ne zaman çıkacak

Notlar Uygulaması Yenileniyor

IOS9 ile beraber notlar uygulamasında tümden yenilikler göze çarpıyor. Artık sade bir tasarımdan, çizim yapılabilen, resim aktarılabilen bir tasarıma geçiliyor. Bu sayede, aldığımız notları resimlerle ve çizimlerle süsleyebileceğimiz anlaşılıyor.

Nereye Nasıl Gideceğinizi Apple Haritalar İle Öğrenin

IOS9’un gelmesiyle değişen Apple Haritalar uygulaması, gitmek istediğimiz yere hangi toplu taşıma araçları ile gidilebileceği bilgisini bizlere aktarıyor. Ayrıca toplu taşımalarda para devride sona eriyor. Yenilenen apple pay ile artık yanımızda akbil ya da para taşımamıza gerek yok. Çünkü ödeme işlemleri apple pay ile olacak. Fakat üzücü olan nokta ise bu ödeme sisteminin sadece Amerika, Çin ve Almanya’da uygulanabilir olması.

Ios 9 maps, Ios 9 harita, Ios9 haritalar

Yeni Klavye ile Yazılarımıza Kısa yoldan Resim Ekleyebiliyoruz

Artık yazı yazarken kısa yoldan kopyalama, yapıştırma ve resim ekleme işlemleri yapılabilecek. Üstelik bunlar klavyenin üstünde yer alan simgelerden olacak.

Düşük Seviyede 3 Saat Şarj

İphone’lar artık en düşük seviyedeyken 3 saat bizi idare edebilecek. Buda telefonumuzun şarja takana kadar en azından tüm uygulamaları çalıştırmasa da kapanmasının önüne geçecek.

Hangi Cihazlara IOS9 Güncellemesi Gelecek

IOS9; Iphone6, Iphone5s, Iphone5c, Iphone4s, Ipad mini3, Ipad mini2, Ipad mini, Ipad Air2, Ipad Air, Ipad4, Ipad3, Ipad2 cihazlarına güncelleme olarak beta sürümü geçtikten sonra gelecek.  Eski olmasına rağmen Iphone 4s’e güncellemenin gelmesi Android kullanıcılarını kıskandıracağı gözüküyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. dilek diyor ki:

    Doyurucu bilgiler verilmiş ellerinize sağlık.

BİR YORUM YAZ