Google Bilgilerimizi mi Çalıyor?

  • 03 Temmuz 2015
  • 33 kez görüntülendi.

İnGoogle Chromiumternet dünyasının kuşkusuz en fazla girilen web sayfası Google, bakın hangi haberle gündeme geldi.
Google’ın en popüler tarayıcısı olan “Chrome” gündeme gelen bir haberle tepkileri üzerine çekti. Daha önceki günlerde de buna benzer olumlu ya da olumsuz haberler ortaya atılmıştı. Fakat bu sefer ki haber herkesi şok etti.

Günümüzde Google’da aramak yapmak çok kolaylaştı. Akıllı telefonlardan, tabletlerden veya bilgisayarlardan istediğimiz bilgiye ulaşmak için Google’ye sadece konuşmamız yeterli oluyor. Bu da insanların klavye bile kullanmadan arama yapabilmelerine olanak sağlıyor.

Haberimize geçecek olursak Google’ın kullandığı bu ses çözümleme yazılımında yetkililer, ses gözetleme kodu olduğunu tespit etti. Bu gözetlemeyi ise “Chromium” adı verilen tarayıcı sayesinde yaptıkları belirtildi.

Google Chromium

“Chromium” ise Chrome ve Yandex tarayıcılarının alt yapısını oluşturan açık kaynak kodlu bir web tarayıcısı olduğu belirtildi.

Bahsettiğimiz bu Chromium tarayıcısının içinde bulunan ve adının “kara kutu “ olduğu söylenen parça kimsenin ruhu duymadan bilgisayarın mikrofonu açarak ortamda bulunan bütün sesleri gizlice kaydedip “Google” arama motoruna yolladığı öne sürüldü.

Yetkililer klavye kullanılmadan yapılan arama değil de sesli arama yapılan “OK” fonksiyonun kendiliğinden açıldığını ve bunun böyle olmamasını gerektiğini belirtti. Fakat Google atılan iddialarını kabul etmeyip böyle bir şeyin söz konusu bile olamayacağını kesin bir dille reddetti.

Daha sonra yapılan açıklama ile Google, Chromium tarayıcısının tamamen açık kaynak kodlu olduğu için bu konuda güvence veremeyeceklerini bildirdi.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ