Geleceğimiz bu makinaların elinde!

  • 16 Haziran 2015
  • 32 kez görüntülendi.

3d yazıcılar ne işe yarar, 3d yazıcılar nasıl çalışır, 3d yazıcılar nedir, 3 boyutlu yazıcılar

Bahsetmekte olduğumuz bu teknoloji bildiğimiz yazıcı şeklinde olup sanal ortamdan alınan resimlerin gözle görülebilir, elle tutulabilir hale gelmesini sağlayan 3 boyutlu yazıcılardır(printer).

Aslında yeni yeni duyduğumuz bu teknoloji 1980 yıllarında yapılmaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber günümüz de 3D yazıcıları sık sık duyar olduk. Peki nedir bu 3D yazıcılar?

Öncelikle 3D yazıcılarda kullanılan en belirgin malzemeler PLA ABS plastikleridir. Yazıcının çalışma şekli ise sanal ortamdan alınan resimleri, bu teknoloji için geliştirilen yazılım programında analiz edip, dilimlere ayırmaktır. Böylece şeklimizi 3 boyutlu hale getirmiş ve çıktı almış oluyoruz.

3D yazıcıların renk haznesinde ise 3 renk bulunuyor. Bu 3 renk, bütün renklerin oluşmasını sağlıyor. Kimi yazıcılar beyaz toz mürekkep kullanarak eşya oluştururken, kimi yazıcılarda ise bu işlem toz yerine yapıştırıcı tutkal sayesinde parçaların adım adım iğne ve tutkal yardımı ile birbirleriyle birleştirilmesi işleminden oluşuyor. Ayrıca yapılan tüm bu malzemeler plastik olacağı için dedektör ile arama yapıldığında kesinlikle bir olumsuz durum bulunamıyor. Bu teknolojinin her yere yayılması ile evlerde savaş malzemeleri üretimine geçilebileceğinden bu makinanın her yere dağıtılmasına biraz şüphe ile bakılıyor.

Konuyu özetlersek, önümüzdeki yüzyılda istediğimiz her şeyi 3D yazıcılardan çıkartıp kullanacağız gibi gözüküyor. Buda gündelik hayatımızda bu teknolojinin bizlere yararının yüksek olacağı anlamına geliyor. Bakalım nerelerde, nasıl bu teknolojiyi kullanacağız. Bunu ancak bize zaman gösterecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ