Acronis True Image 2016 Yedek Alma-Yükleme

  • 18 Aralık 2015
  • 315 kez görüntülendi.

Günümüzde “abi bilgisayara virüs bulaştı çok yavaş çalışıyor bi format atmak lazım.” Bu sözü duymuşunuzdur. Genellikle bir arkadaşınız teknolojiyle ilgileniyorsa format’ı ona attırırsınız. Format atmak artık herkesin yaptığı bir iş haline gelmişse de olsa format attıktan sonraki program kurulumları format atmaktan daha çok vakit kaybına neden oluyor. İşte bu sırada yedekleme programları devreye giriyor. Birçok firmanın geliştirmiş olduğu yedekleme programları var ama biz bu yazımızda en çok kullanılan Acronis True Image 2016 programı ile nasıl yedek alınır yedek aldıktan sonra bilgisayara tekrar yedek nasıl yüklenir bu konuları resimler eşliğinde sizlere anlatacağım.

Acronis True Image 2016 firmanın en son geliştirmiş olduğu yedekleme programıdır. Windows 10’nuda yedekleme yapabildiğiniz program işinizi çok kolaylaştıracak. Kurmuş olduğunuz sistemin bir kere yedeğini alarak bilgisayarınızda bir sıkıntı gördüğünüzde almış olduğunuz yedeği bilgisayara kısa sürede geri yükleyerek ilk gün ki gibi bilgisayarınızı kullanabileceksiniz.

Acronis True Image programını açarak yedekleme işlemine başlayalım.

acronis 2016, image 2016

Acronis True Image programını açtığımızda karşımıza önce Acronis Cloud hesabı için giriş istiyor. Burada bizim işimiz olmadığı için kapatıp devam ediyoruz.

 

acronis yedek, yedek alma

Sonra resim de gördüğünüz gibi bir pencere çıkıyor karşımıza “Entire PC” yazan bölüme tıklıyoruz bilgisayarımızın hangi diskini veya hangi dosyasını yedekleyeceğimizi seçmek için.

 

acronis bölüm

Açılan bölüm de karşımıza 3 seçenek çıkıyor 1. Seçenek bilgisayarımızın bütün bölümlerini yedek almamızı sağlıyor. 2. Seçenek yedek alacağımız diskin bölümünü(Yerel Disk C: veya Yerel Disk D: vb.) seçmemize olanak sağlıyor. 3. Seçenek ise bilgisayardan bir dosyayı seçip seçilen dosyanın yedeğini almamızı sağlıyor. Biz bilgisayarın işletim sisteminin yüklü olduğu bölümü (Partition) seçeceğiz. Bunun için Disk and partitions yani 2. Seçeneği seçiyoruz.

 

partition,bölüm

Karşımıza kullandığımız harddisk’lerin bölümleri çıkıyor. Bizim kullandığımız diskte sadece bir bölüm olduğu için ikinci bir bölüm gözükmüyor. Örn: Yerel Disk D: gibi. İşletim sisteminin kurulu olduğu bölümü seçerek ok a basıyoruz.

 

acronis bölüm seçimi

Yedek alacağımız bölümü seçtiğimize göre sırada nereye yedek alacağını seçmek var. Select destination diyerek yedekleyeceği bölümü seçiyoruz. Burada dikkat edeceğimiz nokta başka bir sürücüye yedek almak yani harici bir harddiske. Veya ikinci bir bölüme yedek alabiliriz Yerel disk D: gibi.

 

true image

Karşımıza yine 3 seçenek çıkıyor. 1. Seçenek Acronis in cloud denilen bulut ortamı yedeğimizi internet te bir bulutta tutabiliriz. 2. Seçenek sadece bölümü seçmemizi sağlıyor. Bu seçeneği kullanabiliriz ama yedeklerinizi bir dosyanın içinde tutmak isterseniz 3. Şeçeneği seçmenizde fayda var. 3. Seçenek yedek alacağımız bölümü seçerek burada bir dosya oluşturabilir ve yedeği bunun içine alabiliriz. 3. Seçeneği seçerek devam edelim.

 

image seçim

Harici diskimizin içine yedek1 adlı bir klasör oluşturuyoruz ve bu klasörü seçerek ok tuşuna basıyoruz.

 

acronis image

Her şey hazır olduğuna göre Back up now diyerek yedekleme işlemini başlatalım.

 

yedekleme,acronis

Yedekleme işlemi başladı.

 

backup,image

Yedekleme işlemi harddiskiniz ve bilgisayarınızın performansına bağlı olarak değişebilir. Yedekleme işlemi bitti.

 

image boyut

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi 47.5 gb yer kaplayan işletim sistemimizin yedeği  23.3 gb yer kaplıyor.

 

yedek

Şimdi geri yükleme işlemine başlamadan önce birkaç program yükledim. Yedekleme işlemi bittikten sonra bu programların yüklümü diye tekrar bakacağız.

 

recovery yükleme

Acronis True Image programına dönecek olursak programın alt tarafında “Recovery disk” yazan bölüme tıklıyoruz.

 

acronis recovery

Karşımıza çıkan ekranda yedeği yükleyeceği konumu seçerek Recovery now a tıklıyoruz.

 

acronis 2016

Çıkan uyarıda seçmiş olduğunuz bölümdeki bilgiler silinecektir devam edelim mi diye soruyor evet diyerek devam ediyoruz.

 

image true

Bilgisayarı yeniden başlatmamızı istiyor. C: bölümündeki herşeyi yedekten yeniden yükleyeceği için bilgisayar da Windows açılmadan yapılması gerekiyor. Restart diyerek devam ediyoruz.

 

recovey yükleme

Bilgisayar Acronis True Image Programı ile açılarak geri yükleme işlemine başlıyor.

 

yedek

Yükleme işlemi bittikten sonra bilgisayar yeniden başlıyor. Resimde de gördüğünüz gibi yüklemiş olduğumuz programlar kaldırılmış yedek aldığımız halde bilgisayarı tekrar yüklemiş.

Kısaca özetlemek gerekirse Acronis True Image 2016 bilgisayarınızın çökmesinde veya virüs bulaşmasından kaynaklanan donmalar gibi durumlarda en kullanışlı programınız olma adayıdır. Format atmak yerine bir kere aldığınız yedeği kurmak çok daha basit ve kullanışlı.

Bir dahaki yazımızda Acronis True Image 2016 programını kullanarak Cd üzerinden açılmayan bir bilgisayara yedek nasıl yüklenir cd nasıl hazırlanır bu konuları anlatacağım. Bu yazımızda sizlere Acronis True Image 2016 ile yedek nasıl alınır ve geriye nasıl yüklenir bu konulara değindik bir daha ki makalede görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ